Szkolenia dla psów – czy warto z nich skorzystać?

Szkolenie psa to podstawowa forma nawiązania poprawnej relacji na linii człowiek-pies, a także nauczenia naszego pupila bezpiecznej komunikacji z innymi psami. Trening czworonoga jest potrzebny, aby jego właściciel mógł nauczyć się właściwie odczytywać komunikaty swojego psiaka, a także wydawać mu polecenia w taki sposób, aby były one dla niego jasne i zrozumiałe. I nie chodzi tu tylko o możliwość wydawania komend które pies będzie wykonywał, ale o stworzenie zgranej pary przyjaciół, którzy będą w stanie poprawnie się komunikować.

Z roku na rok przybywa profesjonalnych szkół, w których oferowane są kompleksowe kursy dla opiekunów czworonogów. Skuteczne szkolenia psów organizuje na przykład Dobry Trop, szkoła dla psów w Chojnicach.

Szkolenie psów Chojnice
Zajęcia dla psów i ich opiekunów w szkole Dobry Trop w Chojnicach

Czy szczeniaki trzeba szkolić?

Szkolenie szczeniaka można rozpocząć już około 8 tygodnia życia. Zajęcia szkoleniowe dla szczeniaków koncentrują się głównie na budowaniu zaufania i pozytywnej relacji z człowiekiem, wzmacnianiu psich zachowań oraz na zabawie.

Okres szczenięcy to moment, kiedy pies szybko zdobywa podstawowe umiejętności niezbędne w życiu codziennym, ma dużo energii i jest chętny do współpracy. Nauka w wieku szczenięcym pozytywnie wpływa na rozwój małego czworonoga – sprawia, że pies nabiera pewności siebie, pozbywa się lęków i zaczyna rozumieć jak radzić sobie w trudnych lub nowych sytuacjach.  

Program szkoleń dla szczeniaków wypełniony jest zabawą.  To dzięki zabawie małe psiaki są radosne, szybko się uczą, poznają świat i wzmacniają więź ze swoim opiekunem. A jeśli w zabawie uczestniczą inne psy, to taki typ kontaktu dodatkowo kształtuje kompetencje społeczne naszego pupila.

Co dają szkolenia dorosłych psów?

Szkolenia dla psów to wszechstronne zajęcia, które pozwalają na nawiązanie dobrej relacji między właścicielem a czworonogiem. Pozwalają psu zaprzyjaźnić się z jego opiekunem oraz właściwie odczytywać wydawane przez niego polecenia. W trakcie szkolenia opiekunowie psów uczą się natomiast jak prawidłowo wychowywać psa, jak realizować jego potrzeby oraz odczytywać sygnały, które zwierzak chce nam przekazać.

Podczas zajęć w szkole dla psów nauczymy się także jak radzić sobie z różnymi problemami wychowawczymi zwierzęcia, takimi jak: lęk, podgryzanie, gryzienie wyposażenia domu czy nadmierna agresja.

Czy można szkolić psa bez pomocy behawiorysty?

Na samym początku przygody ze szkoleniem psa warto zasięgnąć pomocy specjalisty w zakresie wychowywania i szkolenia psów. Dobry trener pokaże w jaki sposób powinno się komunikować z psem oraz jak rozumieć jego potrzeby.

Jak przygotować się do pierwszego treningu psa?

Przede wszystkim należy zadbać o to, by piesek miał obrożę, szelki i dłuższą smycz. Konieczne jest zabranie ze sobą dużej ilości ulubionych smakołyków, zarówno suchych jak i mokrych takich jak różnego rodzaju pasty. Przydadzą się również takie przysmaki, którymi pies zajmie się trochę dłużej, podczas odpoczynku – na przykład suszony mięsny gryzak. Warto zabrać ze sobą również szarpak sznurkowy, który pozwala na energiczną i pełną rywalizacji zabawę z psem.

W dniu zajęć nie zaleca się przekarmiania pupila, gdyż może on wtedy nie mieć motywacji, aby walczyć o każdy smakołyk. Powinniśmy również odpuścić sobie dłuższy spacer, ponieważ pies podczas późniejszego szkolenia może być zmęczony i nie mieć energii na trening.

Zalecamy przed odwiedzeniem szkoły dla psów porozmawiać z osobą, która będzie prowadzić szkolenie – każde zajęcia wyglądają nieco inaczej i warto odpowiednio się na nie przygotować.